Інноваціїйні технології

ПАРК ПРОФЕСІЙ

Парк професій, або Як зацікавити дошкільників професіями дорослих
Сучасні дослідження свідчать, що саме в дошкільному віці діти активно виявляють інтерес до професій дорослих. У них виникає бажання наслідувати старших, вони відчувають радість і задоволення від трудових зусиль, усвідомлюють користь від своїх дій, виявляють повагу до результатів праці. Це створює сприятливі умови для ознайомлення дошкільників з працею дорослих, збагачення власного життєвого досвіду. А отримані в дошкільному віці знання й ціннісне ставлення до праці дорослих допоможуть дітям у дорослому житті приймати правильні рішення.
1. Як зацікавити дітей професіями дорослих
2. Як організувати роботу авторської творчої майстерні
3. Навіщо потрібні технологічні картки
4. Як ознайомити дітей з працею дорослих

Тематична робота «Парк професій»
Сутністю «Парку професій» є формування в дітей інтересу до світу дорослих, усвідомленого досвіду орієнтування у світі професій, набуття навичок найпростіших професійних дій.
Мета ознайомлення дітей із професіями дорослих — сформувати поважне ставлення до людини-професіонала; ознайомити із найпоширенішими професіями, виховати позитивне ставлення до різних видів професійної діяльності.

«Парк професій» за своїм змістовим наповненням охоплює питання трудового виховання дітей за освітньою лінією «Дитина у світі культури» і передбачає широкий спектр активних форм роботи у спеціально-організованій партнерській та самостійній діяльності. Це, зокрема, організація спостережень, ігор, досліджень, вправлянь, інсценувань для дітей і дорослих. Цю територію обладнують за тематичним задумом педагога. Вона асоціюється з атракціонами парку розваг.

РАНОК РАДІСНИХ ЗУСТРІЧЕЙ

Рефлексійні  кола ранкового спілкування

Форма рефлексійного кола (рефлексія від лат. reflex — звернення назад) не менш ефективна в розвитку соціальних почуттів та емоційного світу дитини, хоч і менш вживана, оскільки у вітчизняних закладах дошкільної освіти лише набуває поширення.

Поєднання двох понять «рефлексія» і «коло» визначає основний вектор педагогічної уваги, націлений на те, щоб:

• створити умови для безпечного, затишного і комфортного спілкування з дорослим і однолітками; зняти психологічні бар’єри та скутість;
  • забезпечити особистісно зорієнтований формат взаємодії дітей і дорослого;
  • сформувати в дітей емоційну, чуттєву, комунікативну та рефлексійну культури, а також потребу і вміння бути внутрішньо вільним, прагнути до самопізнання;
  • навчити дитину осмислювати власні дії та емоційні стани, оцінювати й аналізувати власний досвід, співвідносити його з думкою інших дітей;
  • розвивати вміння рефлексійно слухати, співпрацювати, взаємодіяти з іншими; активізувати творчий потенціал дитини;
  • виховувати в дітях уважність, доброзичливість, тепле ставлення одне до одного, відчуття спорідненості в групі однолітків.

Відмінність рефлексійного кола від традиційних методів групового спілкування, які зосереджені переважно на інтелекті, полягає у тому, що рефлексія допомагає звертатися до особистості дитини, її думок і почуттів, емпатійних і емоційних проявів, знань та інтересу до себе. Правильно організоване коло збагачує дітей душевною теплотою та повагою одне до одного.

Бажаним елементом рефлексійного кола є спеціальні ритуали:

• дзвіночок;
  • музика на збір або музика-фон;
  • промовляння відповідних традиційних слів до початку і наприкінці.

Проведення рефлексійного кола вранці дає змогу:

• вихователеві —
    – визначити, з яким настроєм дитина прийшла (не завжди це вдається зробити у перші хвилини зустрічі);
    – з’ясувати, як дитина взаємодіє з однолітками;
  • дітям  —
    швидше адаптуватися одне до одного;
    налаштуватися на ігри та спілкування;
    навчитися бути відкритими і позитивними.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:
БЄЛЄНЬКА Г.Кондратець І. Ранок радісних зустрічей.// Електронний журнал "Вихователь методист"
Корнєєва О.  Парк професій або Як зацікавити  дошкільників професіями дорослих.//Електронний журнал "Вихователь методист дошкільного закладу"